kat Wtorek 12 Grudnia 2017 13:48  Miłego południa życzy Adiasz.
startowa ulubione
Menu:
  Main
  Wstęp
O autorze
Trochę historii
  Aktualności
Z Polski
Ze świata
Aktualne rankingi
  Podstawy gry
Lekcja 1
Lekcja 2
Lekcja 3
Lekcja 4
Lekcja 5
  Partie
  Kombinacje
  Download
  Forum
  Ankieta
  Statystyki
  Linki
  Mail


  Historia szachów.

Szachy są grą znaną od bardzo dawna. Na podstawie wykopalisk oraz zapisów w starych księgach stwierdzono że, pierwsze zasady gry w szachy opracowano w Indiach w latach siedemdziesiątych VI w. naszej ery. W Europie tą grę poznano przed tysiącem lat. Pierwsze informajce o szachach w Polsce pochodzą z okresu panowania Bolesława Krzywoustego (1102-1138) - to jest ponad 800 lat temu. Szczególnie popularne stały się na początku XVI wieku, wraz z przybyciem do Krakowa królowej Bony.
Pierwszy międzynarowody turniej rozegrany został w Londynie w 1851 r. (A.Andersen). W 1924 r. utworzona została Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE i od tego czasu rozpoczely sie olimpiady i mistrzostwa swiata w szachach.
Gra w szachy znana jest na całym świecie i staje się coraz popularniejsza, a swój fenomen nie zawdzięcza ani olbrzymim funduszom, ani agresywnej reklamie, lecz niezmiennym zasadom, jasnym regułom, różnorodności sytuacji i swoistej filozofii gry, która sama w sobie jest niezmiernie ciekawe i pasjonująca. Można rozgrywać partie szachowe ze sobą, z przeciwnikiem. a także grać w trzy osoby - wówczas potrzebna jest specjalna szachownica i obowiązują inne niż w szachach klasycznych reguły. To jest naprawdę wspaniała rozrywka i godna polecenia tym wszystkim, którzy lubią nadużywać "szarych komórek" :-)


Nowo�ci:
02.09.2007
Reaktywacja
10.04.2002
Nowe rankingi
26.02.2002
Powstanie witryny
 
Serwis stworzyďż˝ Marcin 'Adiasz' Szajda
Wszelkie prawa zastrze�one.